ORSZÁGOS ZENEI JÁTÉK KODÁLY ZOLTÁN SZÜLETÉSÉNEK 135. ÉS HALÁLÁNAK 50. ÉVFORDULÓJA ALKALMÁBÓL

A Hírös Agóra Nonprofit Kft. KODÁLY NYOMÁBAN címmel a Kodály-év alkalmából országos játékot hirdet. Kiemelt szakmai partner a Bács-Kiskun Megyei Katona József Könyvtár. Együttműködő partnerek: az Informatikai és Könyvtári Szövetség, a Magyar Népművelők Egyesülete, az NMI Művelődési Intézet Közhasznú Kft., a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem Zenepedagógiai Intézete.
Támogató: Nemzeti Kulturális Alap.
A program fővédnöke: Balog Zoltán emberi erőforrás miniszter, NKA elnök.
Védnök: Szemereyné Pataki Klaudia Kecskemét Megyei Jogú Város polgármestere
A játék résztvevői lehetnek: egyéni játékosok vagy maximum 5 fős csoportok (gyerekcsapatok, családok, baráti társaságok, művészeti csoportok), amelynek tagjai között 2 fő 18 éven felüli résztvevő is lehet és 3 fő 18 év alatti személy.
„Maga nem ismeri a zeneirodalmat. Jövő szerdáig, kérem, ismerje meg!”
(Kodály Zoltán)


1. forduló: 2017. október 2 - november 28.

„Születtem Kecskeméten, de mivel szüleim pár hónapos koromban elköltöztek onnan, nem illet meg a „Kecskemét fia” büszke név. Mégis kénytelen visszaéltem vele, mikor falusi vándorlásaim közben megkérdezték, hová való születés vagyok. Kecskemét neve mindig felcsillanó szemeket és rokonszenvet hozott” – írja Kodály Zoltán. Kodályra nem volt jellemző a dicsérgetés; ha nem szólt semmit, vagy biccentett, már az is elismerésnek számított. Az első forduló címeként vett idézet is alátámasztja ezeket a megállapításokat és a zeneirodalom fontosságára is felhívja figyelmünket. Ismerjétek meg a zeneszerző életútját fejtörőink segítségével!

„Zene nélkül nincs teljes ember”
(Kodály Zoltán)


2. forduló: 2017. október 24 – november 28.

Kodály Zoltán leggyakrabban idézett mondata: „A zene mindenkié!”. A kodályi pedagógia célja elsősorban az, hogy az ország egészét közelebb vigye a zene értő befogadásához. Ennek eszközéül pedig három dolgot fogalmazott meg koncepciójában: „ének, népdal és mozgó dó”. Ezért is fordította figyelmét Kodály Zoltán a kórusmuzsika felé: a közösségi együtténeklés, a kóruséneklés „a lelki gazdagodás egyik leghatalmasabb erőforrása” - vallotta. A második fordulóban Kodály Zoltán által gyűjtött népdalokkal fogunk játszani: szövegalkotásra vagy dallamírásra biztatunk benneteket.

„Csonka ember az, és üres az élete - bármily gazdag külsőleg -, ha nincs érzéke a művészetekhez.”
(Kodály Zoltán)


3. forduló: 2017. november 14 – november 28.

A mozgás és a zene ősidők óta elválaszthatatlanok egymástól, s ugyanolyan szorosan kapcsolódik hozzájuk az irodalom és a képzőművészet. Kodály Zoltán a legnagyobb igényességgel választott verseket kórusművei alapjául: munkái a szöveg és a zene tökéletes illeszkedésének szép példái. Az 1920-as évek végén, ’30-as évek elején két híres táncot is komponált: előbb zongorára írta (1927), majd zenekarra dolgozta át (1929) a Marosszéki táncokat; a galántai élményeiből táplálkozó, zenekarra írt Galántai táncokat pedig 1933-ban mutatták be. A játék harmadik fordulójában két alkotó feladat közül választhattok. Készíthettek illusztrációt vagy rövid koreográfiát.

 

Díjátadó ünnepség

2017. december 15. Messzi István Sportcsarnok, Kecskemét
Értékelés: Az egyes fordulók valamint az összesített verseny legeredményesebb játékosai meghívást kapnak Kodály városába egy hétvégére, és részt vehetnek azon a nagyszabású ünnepi hangversenyen, amelyre a zeneszerző születésének évfordulója alkalmából kerül sor a szülővárosban.